(0326) 643 24 44
arsuzotel@arsuzotel.com
ARSUZ OTEL

 

Tesisimiz Hakkında

Tesisimiz doğu Akdenizin en ücra köşesinde, Ortadoğu ülkeleri ile kavşak olan Hatay iline bağlı bir balıkçı köyü olan Arsuz da yer almaktadır. 1962 yılından bu yana turizm belgesi ile konaklama ve plaj tesisi olarak hizmet vermektedir. 36 oda ve 8 adet motel odası o zamanki tabir ile bahsediyorum, kapasitesi ile kurulmuş 1980 yılında kapasitesi ve hizmet yelpazesi gelişerek devam etmiş ve 108 oda seviyesine gelebilmiştir. Turizmde, turizm bakanlığı tarafından yıldızlama 1985 yılında  Türkiye genelinde başlatılmış ve tesisimizde değerlendirilerek, kriterleri gereği üç yıldız olarak tespit edilmiştir. Tesisimiz turistik bir yer olmasına rağmen kendine has özellikleri bulunan bir yer olarak düşünülmektedir. İlk günden bu yana aynı anlayış ve arzu ile turizm konusunda bölgemize, hizmet vermektedir. Bu güne değin 4. veya 5. nesil misafirlerimiz bu hizmetlerimizden faydalanmaktadır. Bölgemizden ilk turizimci olarak uluslararası fuarlara katılmakla turizm sektörünün ehhemiyetini gözetmiş, bu gayretleri  ile  yerli ve yabancı kültür turları, sejourmisafirleride ağırlama mutluluğuna ulaşmıştır. Çok güzel olan iklimi, kültür ve tarih barındıran toprakların zenginliği içerisinde bulunan tesisimiz; güzel mahalli mutfağı ile çok güzel bahçesinde özel toplantı yemekleri ve sahilinde büyümüş misafirlerin düğünlerine hizmet vermektedir. Temmuz, Ağustos ayları insan kalabalıkları ile zenginleşirken, ilkbahar ve sonbaharları sonsuz bir tabiat güzelliği  içerisinde, pırılpırıl bir denizden ve güneşten yararlanıp spor yaparak, narenciye bahçeleri arasında limonata gibi bir havada yürüyüşe çıkarak veya günübirlik Antakya tarih, kültür turları yapıp döndükten sonra, akşamın tatlı serinliğinde berrak gökyüzüne dalarken dinlenerek değerlendirile bilmektedirTesis çalışanlarımız yöre kültür ve zenginliği etkileri ile yetişmiş, kendini turizm sektöründe görmek, yetiştirmek isteyen insanlarımızdan oluşmaktadır. Çekirdek kadromuz görevlerini, uzun çalışma yıllarını geçirdiği bu tesiste bir aile bireyi ruhu ve arzusu ile yerine getirmektedir. Fiziki anlamda sade, yalın olan tesisimiz, göze çarpacak bazı hizmet aksaklıkları olabiliyor ise de;  idare, çalışanlar ve gelen müdavim misafirler ile kendine has bir atmosfer içeriğinde değerlendirilmektedir. Bu yakıştırma; Uzun yıllar emek ve gayret ve inançla çalıştığımız bu meslekte, göstermiş olduğumuz tüm gayretlerimizin aslında en güzel armağanlarından birisi olmakta. Bu günlere gelinebilmesinde misafirlerimizin samimi teşvikleri her zaman kazancımız olmuştur.

Arsuz Otel; bu kadar seneden sonra, her köşesinde bir geçmiş, bir hatıra barındıran otelimizde bir köşede duran 1890 lı yıllardan bir İngiliz piyanosu, kapı eşiğindeki zemin döşemesinde yapan ustanın isminin baş harfi ve yaptığı işinin tarihlemesi, bahçesinde belki 150 yıllık hurma ağacı, bir o yaşta zeytin ağacı, ağlayan tabir edilen bu bölgede nadir rastlanan çam ağacı, yapanlar tarafından hediye edilmiş çeşitli sanat eserlerine de; bu güne değin  ev sahipliği yaptığı ziyaretçileri gibi onlara da ev sahipliği yapmakta, bu güzel değerlerimizin her biri  bir diğerine aidiyet kazandırmaktadır.

Bu yazdıklarım bir miktar zaman tüneli içeriğinde his yaratmakta olmakla birlikte, aslında geçmiş ile gelecek arasında bir köprü sağlaması acısından yazmak istediklerimdendi. Arsuz Oteldeki Çalışmalarımız elbette bu içerikte daha da önem kazanmakta, hizmetteki sorumluluklarımızı daha da arttırmaktadır. Daha nice güzel günlerde, güzel duygularda, güzel birlikteliklerde buluşmak arzumuzu herkesle paylaşarak saygı ve sevgilerimizi iletiriz.

 

v  İşletme Adı:              Arsuz Otel

v  Kuruluş Tarihi:         1962

v  Yıldızı:                      Üç

v  Adresi:                     Atatürk Blv. No 2 Arsuz –İskenderun / HATAY

Tel: 0326 6432444-45-46-47 Fax. 03266432448 E-Mail: arsuzotel@arsuzotel.com Web: www.arsuzotel.com

 

v  İşletici :                    Alaeddin Mıstıkoğlu ve ailesi

v  Firma Adı:                Arsuz Tur. San. TicLtd.Şti.

v  Yatak Kapasitesi:     

v  Oda Standartları:     Klima , Tv, Balkon, banyo, Saç kurutma makinası

v  Departmanları:       150 Kişilik Lokanta, Lobi Bar, Plaj, Plaj Büfe, 50 Kişilik Toplantı salonu, kumsal voleybol, masa tenisi, langırt, bilardo, genel mahallerde kablosuz  internet.

v  Konumu:  Doğu Akdeniz, Hatay İli, İskenderun güneyinde sahil kesiminde.     Google Earth ten tespiti mümkün.

v  Havaalanları :   Hatay Havaalanı 60 Km. 45 Dakika. ; Adana Havaalanı 152 km.  1 saat 50 dakika.

v  Çevrede yapılabilecek hobi faaliyetleri:  İbex ve Domuz Avcılığı, Kuş Gözlemciliği, Traking, Sualtı Dalış.

v  Mevsimsel iklim dağılımı:  Yazları Sıcak Temmuz- Ağustos. Bahar ayları Muhteşem, Kış Ayları yağışlı ve ılık

v  Yöresel ürünler:    Nar ekşisi , Domates salçası, Biber Salçası, turunç Reçeli, Portakal çiçeğisuyu, Maydanoz yağı, Nar Yağı vs. gibi mevsimsel ürünler.

 

 

 Arsuz Otelin bir özgeçmişi;

Turistik konaklama ve plaj tesisi hizmeti olan ArsuzOtel  1962 senesinde  Hatay  Valisi olan; Sayın Muammer Ürgen Paşanın, babam Alaeddin Mıstıkoğlu na;  “Turizm gelecekte sosyal hayatı destekleyen ciddi bir işkolu, ve sektör olacak. Arsuz ( o zamanki adı ile Uluçınar) çok güzel bir yer, Hatay ilimizin güzel bir sayfiyesi olabilir,  burayı kalkındırmak, hayat standardını yükseltmek lazım. Sen otel, tesis yatırımını yap, yolu köprüyü valilik olarak ben yaparım” diyerek; bireysel kalkınma yanısıra toplumsal kalkınmanın da tercih olabileceği ana fikirini  ortaya koymuş, o tarihte genç biri olan babamı cesareltlendirmiş, teşvik etmiş. Bu inanç ile yola çıkılmış, birçok saygıdeğer  bürokrat, mühendis, dost, müşteri; Sevgili çalışanlar ve Arsuz halkı ile birlikte bu günlere gelinebilmiş. Mutlulukla paylaşılmalı ve hatırlanmalıdır ki; Bu amacı bir ortak payda olarak görmüş ve bu günlere gelinebileceğine inanmış, emeği geçmiş herkes ile şükran duygularımızı paylaşmaktayız.

Arsuz Oteli sadece ticari bir işletme olarak değerlendirilmemelidir diye düşünmekteyiz. Geçmiş yokluk yıllarında bu müessese bölgemiz için birçok işlevi yerine getirme gayretini göstermiş, bir çoğumuz için  aş, iş, okul, otel, ev olmuş.  Bizlerce; Geçmiş değerlendirilerek geleceğe bakıldığında, Arsuz Otel temel kuruluş fikrine uygun olarak amacını yerine getirmiştir. Arsuz otel olarak tüm personeli ile, gelecek için kuruluş fikri doğrultusunda  çalışmaya, devam etme arzusunu koruyarak çalışmalarını sürdürmek istemektedir. Bu bilinç ile turizm sektörünün gerekliliklerini yerine getirmeye gayret etmekteyiz. Kendini her geçen gün güncelleme gayreti ile kıymetli toplumumuzun, yabancı misafirlerimizin, tüm fertlerin  güzel duygular yaşayabilecekleri, estetik,  güzel bir ortam sağlamaya çalışmaktadır.   

 Ben ve kardeşlerim, sektörde geçen 60 yılın büyük bir safhasında yer alabildik. Muhtemelen ikinci kuşak olarak değerlendirilebiliniriz. Başlangıçta doğru tespit edilmiş hayalin, bugün geldiği noktada amacına, fikriyatına uygun olarak geliştiğini düşünmekteyiz. Bu tesis ilk zamanlar için Arsuz ve yöremizde büyük sayılabilecek yatırımlar içerisinde yer alabiliyor iken şu an toplumsal hayat standardımızın yükseltilmesi konusunda  her nevi iş, meslek dalında Arsuz  Otel  benzerinde birçok yatırım bölgemizde hizmet vermekte veya  vermek üzere yapılmaktadır.

Gelecek için temennimiz;  Arsuz’u Arsuz yapan, birçok kişi tarafından paylaşılan ortak değerlerin daha da arttırılarak yaşatılmasıdır. 

Saygı ve Sevgilerimizle

Suat Mıstıkoğlu

Arsuz Otel

Top